Ce înseamnă peste 2.5 goluri? Ligile cu cele mai multe în acest sezon

6 min de cititCifrele se actualizează în fiecare oră

Idei principale

  1. Peste 2.5 goluri înseamnă trei goluri sau mai multe în meci, indiferent ce echipă le marchează; cifrele noastre numără rezultatul de la finalul timpului regulamentar.
  2. Cât de des ajunge un meci la trei goluri depinde mult de ligă: ligile recomandate din Pro Căutare diferă foarte mult între ele.
  3. Citește fiecare procent împreună cu numărul lui de meciuri: cu cât sunt mai puține meciuri, cu atât procentul se mai poate mișca.

Ce înseamnă peste 2.5 goluri

Peste 2.5 goluri înseamnă că meciul se termină cu trei goluri sau mai multe, indiferent ce echipă le marchează. Nu există jumătăți de gol, așa că un meci este mereu de o parte sau de alta a liniei: două goluri sau mai puține înseamnă sub 2.5.

  • 2–1Peste: trei goluri
  • 1–1Sub: doar două goluri
  • 3–0Peste: o singură echipă le-a marcat pe toate trei
  • 2–0Sub: o victorie clară, tot doar două goluri

Orice linie de goluri funcționează la fel: cifra este cu o jumătate de gol sub numărul de goluri necesar.

  • Peste 1.5: două goluri sau mai multe
  • Peste 2.5: trei goluri sau mai multe
  • Peste 3.5: patru goluri sau mai multe

Cifrele noastre numără rezultatul de la finalul timpului regulamentar: timpul normal plus minutele adăugate. Prelungirile și loviturile de departajare nu intră.

Cifrele pe scurt

Procentul meciurilor cu trei goluri sau mai multe în acest sezon, în cele 66 de ligi din filtrul „Doar recomandate” din Pro Căutare cu procent peste 2.5: media lor și cele două capete ale intervalului.

Medie
55 %
66 de ligi
Maxim
75 %
Super League (Elveția), 72 de meciuri
Minim
33 %
Championship (Scoția), 64 de meciuri
Medie 55 %Championship (Scoția): 33 %Super League (Elveția): 75 %33 %75 %MinimChampionship (Scoția)Championship (Scoția)MaximSuper League (Elveția)Super League (Elveția)
MinimChampionship (Scoția)33 %
MaximSuper League (Elveția)75 %
Medie55 %

42 de puncte procentuale separă cel mai mare procent de cel mai mic.

Toate ligile recomandate, pe o singură linie

Fiecare punct este o ligă, așezată după procentul meciurilor ei cu trei goluri sau mai multe. Linia marchează media; cele cinci ligi cu cele mai mari procente apar cu numele lor.

Peste 2.5 goluri: procentul meciurilor pe ligi, în acest sezon
0 %25 %75 %100 %Medie 55 %Championship (Scoția): 33 %Premier Soccer League (Africa de Sud): 37 %Premier League (Egipt): 39 %Liga Profesional Argentina (Argentina): 39 %NPFL (Nigeria): 41 %Serie B (Brazilia): 43 %Primera División (Uruguay): 44 %Premier League (Belarus): 47 %Premier League (Anglia): 47 %League Two (Anglia): 47 %K League 1 (Coreea de Sud): 47 %1. SNL (Slovenia): 47 %Super Liga (Serbia): 48 %Segunda División (Spania): 48 %Primera A (Columbia): 48 %Ligue 2 (Franța): 48 %Liga I (România): 48 %First League (Bulgaria): 49 %Serie B (Italia): 50 %Segunda Liga (Portugalia): 50 %I Liga (Polonia): 50 %Serie A (Brazilia): 51 %1. Lig (Turcia): 51 %Super League 1 (Grecia): 52 %Premier League (Ucraina): 52 %First League (Rusia): 52 %Premier Division (Irlanda): 53 %1. Division (Danemarca): 53 %Primera División (Chile): 54 %Premier League (Rusia): 54 %Liga MX (Mexic): 54 %League One (Anglia): 54 %Allsvenskan (Suedia): 54 %Primeira Liga (Portugalia): 56 %NB I (Ungaria): 56 %Liga II (România): 56 %Czech Liga (Republica Cehă): 56 %Superliga (Danemarca): 57 %Pro League (Arabia Saudită): 57 %La Liga (Spania): 57 %2. Bundesliga (Germania): 57 %Premiership (Scoția): 58 %J1 League (Japonia): 59 %A-League (Australia): 59 %Süper Lig (Turcia): 60 %Serie A (Italia): 60 %Ligue 1 (Franța): 60 %2. Liga (Austria): 60 %Premier League (Țara Galilor): 61 %HNL (Croația): 61 %Ekstraklasa (Polonia): 61 %Super Liga (Slovacia): 62 %Championship (Anglia): 62 %Challenger Pro League (Belgia): 62 %Major League Soccer (SUA): 64 %Eliteserien (Norvegia): 64 %Bundesliga (Austria): 64 %3. Liga (Germania): 64 %Jupiler Pro League (Belgia): 65 %Challenge League (Elveția): 65 %FAW Championship (Țara Galilor): 66 %Eerste Divisie (Olanda): 68 %Bundesliga (Germania): 69 %Eredivisie (Olanda): 72 %1. Division (Norvegia): 72 %Super League (Elveția): 75 %Super League (Elveția)Super League (Elveția) 75 %1. Division (Norvegia)1. Division (Norvegia) 72 %Eredivisie (Olanda)Eredivisie (Olanda) 72 %Bundesliga (Germania)Bundesliga (Germania) 69 %Eerste Divisie (Olanda)Eerste Divisie (Olanda) 68 %
Peste 2.5 goluri: procentul meciurilor pe ligi, în acest sezon
Peste 2.5 goluri: procentul meciurilor pe ligi, în acest sezon
Super League (Elveția)75 %
1. Division (Norvegia)72 %
Eredivisie (Olanda)72 %
Bundesliga (Germania)69 %
Eerste Divisie (Olanda)68 %
FAW Championship (Țara Galilor)66 %
Challenge League (Elveția)65 %
Jupiler Pro League (Belgia)65 %
3. Liga (Germania)64 %
Bundesliga (Austria)64 %
Eliteserien (Norvegia)64 %
Major League Soccer (SUA)64 %
Challenger Pro League (Belgia)62 %
Championship (Anglia)62 %
Super Liga (Slovacia)62 %
Ekstraklasa (Polonia)61 %
HNL (Croația)61 %
Premier League (Țara Galilor)61 %
2. Liga (Austria)60 %
Ligue 1 (Franța)60 %
Serie A (Italia)60 %
Süper Lig (Turcia)60 %
A-League (Australia)59 %
J1 League (Japonia)59 %
Premiership (Scoția)58 %
2. Bundesliga (Germania)57 %
La Liga (Spania)57 %
Pro League (Arabia Saudită)57 %
Superliga (Danemarca)57 %
Czech Liga (Republica Cehă)56 %
Liga II (România)56 %
NB I (Ungaria)56 %
Primeira Liga (Portugalia)56 %
Allsvenskan (Suedia)54 %
League One (Anglia)54 %
Liga MX (Mexic)54 %
Premier League (Rusia)54 %
Primera División (Chile)54 %
1. Division (Danemarca)53 %
Premier Division (Irlanda)53 %
First League (Rusia)52 %
Premier League (Ucraina)52 %
Super League 1 (Grecia)52 %
1. Lig (Turcia)51 %
Serie A (Brazilia)51 %
I Liga (Polonia)50 %
Segunda Liga (Portugalia)50 %
Serie B (Italia)50 %
First League (Bulgaria)49 %
Liga I (România)48 %
Ligue 2 (Franța)48 %
Primera A (Columbia)48 %
Segunda División (Spania)48 %
Super Liga (Serbia)48 %
1. SNL (Slovenia)47 %
K League 1 (Coreea de Sud)47 %
League Two (Anglia)47 %
Premier League (Anglia)47 %
Premier League (Belarus)47 %
Primera División (Uruguay)44 %
Serie B (Brazilia)43 %
NPFL (Nigeria)41 %
Liga Profesional Argentina (Argentina)39 %
Premier League (Egipt)39 %
Premier Soccer League (Africa de Sud)37 %
Championship (Scoția)33 %

Jumătatea din mijloc a ligilor se află între 48 % și 61 %.

Ligile cu cele mai multe meciuri peste 2.5 goluri

Ligile recomandate cu cel mai mare procent de meciuri cu trei goluri sau mai multe, în acest sezon
Ligă
Locul 1Super LeagueElveția7286 %75 %50 %3,76
Locul 21. DivisionNorvegia23189 %72 %51 %3,81
Locul 2EredivisieOlanda9989 %72 %61 %3,82
Locul 4BundesligaGermania7281 %69 %53 %3,50
Locul 5Eerste DivisieOlanda12687 %68 %44 %3,60
Locul 6FAW ChampionshipȚara Galilor18884 %66 %46 %3,44
Locul 7Jupiler Pro LeagueBelgia8982 %65 %37 %3,22
Locul 7Challenge LeagueElveția6092 %65 %35 %3,13
Locul 9Major League SoccerSUA49583 %64 %42 %3,26
Locul 9EliteserienNorvegia20087 %64 %38 %3,26
Locul 93. LigaGermania12081 %64 %40 %3,27
Locul 9BundesligaAustria6688 %64 %35 %3,18
Locul 13ChampionshipAnglia15677 %62 %38 %2,93
Locul 13Super LigaSlovacia7886 %62 %38 %3,21
Locul 13Challenger Pro LeagueBelgia6179 %62 %34 %3,15
Locul 16Premier LeagueȚara Galilor11981 %61 %40 %3,33
Locul 16EkstraklasaPolonia11283 %61 %33 %2,98
Locul 16HNLCroația5980 %61 %41 %3,02
Locul 19Serie AItalia9886 %60 %34 %3,15
Locul 19Süper LigTurcia8978 %60 %33 %2,98
Date actualizate pe 2 nov. 2026

Peste 2,5 goluri este procentul meciurilor cu trei goluri sau mai multe. Peste 1,5 goluri numără două goluri sau mai multe, iar Peste 3,5 goluri patru sau mai multe, pe aceleași meciuri; Goluri pe meci este numărul mediu de goluri într-un meci. Meciuri arată pe câte meciuri se bazează procentele.

Alege antetul unei coloane ca să sortezi tabelul sau un nume ca să deschizi pagina ligii.

Echipele cu cele mai multe meciuri peste 2.5 goluri

Echipele din Premier League, La Liga, Serie A, Bundesliga și Ligue 1 ale căror meciuri au avut cel mai des trei goluri sau mai multe în acest sezon. Procentul unei echipe numără golurile ambelor echipe, marcate și primite.

Echipele din cele cinci mari ligi europene cu cel mai mare procent de meciuri cu trei goluri sau mai multe, în acest sezon
Echipă
Locul 1BarcelonaLa Liga11100 %91 %73 %5,27
Locul 2MonzaSerie A10100 %90 %70 %4,10
Locul 3FiorentinaSerie A9100 %89 %44 %3,56
Locul 3RennesLigue 1989 %89 %67 %4,33
Locul 3StrasbourgLigue 19100 %89 %44 %4,00
Locul 61899 HoffenheimBundesliga8100 %88 %50 %3,75
Locul 6Bayer LeverkusenBundesliga8100 %88 %63 %4,25
Locul 6Bayern MünchenBundesliga888 %88 %75 %4,38
Locul 6Borussia MönchengladbachBundesliga888 %88 %50 %4,12
Locul 6FC AugsburgBundesliga8100 %88 %63 %4,12
Locul 6SC FreiburgBundesliga888 %88 %50 %3,50
Locul 12Racing SantanderLa Liga1191 %82 %55 %4,00
Locul 12Real MadridLa Liga1182 %82 %46 %3,45
Locul 12Real SociedadLa Liga1182 %82 %46 %3,64
Locul 15InterSerie A1090 %80 %60 %3,90
Locul 16AtalantaSerie A989 %78 %44 %3,67
Locul 16AuxerreLigue 1989 %78 %67 %4,00
Locul 16LensLigue 1978 %78 %33 %3,22
Locul 16Paris Saint GermainLigue 1989 %78 %56 %3,44
Locul 16SassuoloSerie A9100 %78 %44 %4,00
Date actualizate pe 2 nov. 2026

Peste 2,5 goluri este procentul meciurilor echipei cu trei goluri sau mai multe; Meciuri arată pe câte dintre meciurile ei se bazează. La începutul sezonului, un singur meci poate încă muta procentul unei echipe cu câteva puncte.

Peste 1.5, 2.5 și 3.5, una lângă alta

Aceleași meciuri, măsurate cu trei linii de goluri: procentul mediu din ligile recomandate, de la linia cea mai joasă la cea mai înaltă.

Peste 1,5 goluri
78 %
66 de ligi
Peste 2,5 goluri
55 %
66 de ligi
Peste 3,5 goluri
32 %
66 de ligi

În medie, 78 % din meciuri au avut două goluri sau mai multe, 55 % trei goluri sau mai multe și 32 % patru goluri sau mai multe. Fiecare linie mai sus cere încă un gol, așa că mai puține meciuri o depășesc.

Folosește-le în ProBettingHub

Întrebări și răspunsuri

Ce înseamnă peste 2.5 goluri?
Meciul se termină cu trei goluri sau mai multe, indiferent ce echipă le marchează. Un 2–1 sau un 3–0 înseamnă peste 2.5; un 1–1 sau un 2–0 înseamnă sub 2.5.
Câte goluri înseamnă peste 2.5?
Trei. Nu există jumătăți de gol, iar 2.5 se află între doi și trei, așa că un meci nu se poate opri niciodată exact pe linie: două goluri sau mai puține înseamnă sub 2.5, trei goluri sau mai multe înseamnă peste 2.5.
Contează prelungirile la peste 2.5 goluri?
Nu în cifrele noastre. Ele numără rezultatul de la finalul timpului regulamentar: timpul normal plus minutele adăugate. Prelungirile și loviturile de departajare nu intră, așa că un meci de cupă care e 1–1 la finalul timpului regulamentar și 2–1 după prelungiri contează aici ca sub 2.5.
Care dintre cele cinci mari ligi europene are cele mai multe meciuri peste 2.5 goluri în acest sezon?
În acest sezon, până acum, Bundesliga: 69 % din cele 72 de meciuri ale ei au avut trei goluri sau mai multe. În Premier League, La Liga, Serie A, Bundesliga și Ligue 1, media este 59 %, iar cel mai mic procent este 47 % (Premier League).
Care este diferența dintre peste 1.5 și peste 2.5?
Un gol. Peste 1.5 cere două goluri sau mai multe în meci, peste 2.5 cere trei sau mai multe. Orice meci peste 2.5 este și peste 1.5, așa că procentul peste 1.5 al unei ligi nu este niciodată mai mic decât procentul ei peste 2.5.

Surse

  • Statistici de ligă ProBettingHub (ligile recomandate din Pro Căutare, sezonul până acum)
  • Statistici de echipă ProBettingHub (cele cinci mari ligi europene, sezonul până acum)