Vad betyder över 2,5 mål? Ligorna med störst andel den här säsongen

5 min läsningSiffrorna uppdateras varje timme

Det viktigaste

  1. Över 2,5 mål betyder tre mål eller fler i matchen, oavsett vilket lag som gör dem; våra siffror utgår från resultatet efter full tid.
  2. Hur ofta en match får tre mål eller fler beror mycket på ligan: de utvalda ligorna i Pro Sökare ligger långt ifrån varandra.
  3. Läs varje andel tillsammans med dess antal matcher: ju färre matcher, desto mer kan andelen fortfarande röra sig.

Vad över 2,5 mål betyder

Över 2,5 mål betyder att matchen slutar med tre mål eller fler, oavsett vilket lag som gör dem. Mål räknas i hela tal, så en match hamnar alltid på ena sidan av linjen: två mål eller färre är under 2,5.

  • 2–1Över: tre mål
  • 1–1Under: bara två mål
  • 3–0Över: ett lag gjorde alla tre
  • 2–0Under: klar seger, men ändå bara två mål

Alla linjer för mål fungerar på samma sätt: siffran ligger ett halvt mål under det antal mål som krävs.

  • Över 1,5: två mål eller fler
  • Över 2,5: tre mål eller fler
  • Över 3,5: fyra mål eller fler

Våra siffror utgår från resultatet efter full tid: ordinarie tid plus tilläggstid. Förlängning och straffläggning ingår inte.

Siffrorna i korthet

Andelen matcher med tre mål eller fler den här säsongen, i de 66 ligorna med en andel för över 2,5 i filtret ”Endast utvalda” i Pro Sökare: snittet och de två ytterpunkterna.

Genomsnitt
55 %
66 ligor
Högsta
75 %
Super League (Schweiz), 72 matcher
Lägsta
33 %
Championship (Skottland), 64 matcher
Genomsnitt 55 %Championship (Skottland): 33 %Super League (Schweiz): 75 %33 %75 %LägstaChampionship (Skottland)Champions… (Skottland)HögstaSuper League (Schweiz)Super League (Schweiz)
LägstaChampionship (Skottland)33 %
HögstaSuper League (Schweiz)75 %
Genomsnitt55 %

Det skiljer 42 procentenheter mellan den högsta och den lägsta andelen.

Alla utvalda ligor på en linje

Varje prick är en liga, placerad efter sin andel matcher med tre mål eller fler. Linjen markerar snittet; de fem högsta andelarna är namngivna.

Över 2,5 mål, andel matcher per liga den här säsongen
0 %25 %100 %Genomsnitt 55 %Championship (Skottland): 33 %Premier Soccer League (Sydafrika): 37 %Premier League (Egypten): 39 %Liga Profesional Argentina (Argentina): 39 %NPFL (Nigeria): 41 %Serie B (Brasilien): 43 %Primera División (Uruguay): 44 %Super Liga (Serbien): 47 %Primera A (Colombia): 47 %Premier League (Vitryssland): 47 %Premier League (England): 47 %League Two (England): 47 %K League 1 (Sydkorea): 47 %Ligue 2 (Frankrike): 48 %Liga I (Rumänien): 48 %1. SNL (Slovenien): 48 %Segunda Liga (Portugal): 49 %First League (Bulgarien): 49 %Serie B (Italien): 50 %Segunda División (Spanien): 50 %I Liga (Polen): 50 %Serie A (Brasilien): 51 %Premier League (Ukraina): 51 %1. Lig (Turkiet): 51 %Super League 1 (Grekland): 52 %First League (Ryssland): 52 %Primera División (Chile): 53 %Premier Division (Irland): 53 %League One (England): 53 %Allsvenskan (Sverige): 53 %1. Division (Danmark): 53 %Primeira Liga (Portugal): 54 %Liga MX (Mexiko): 54 %Premier League (Ryssland): 55 %Superliga (Danmark): 56 %NB I (Ungern): 56 %Liga II (Rumänien): 56 %Czech Liga (Tjeckien): 56 %Pro League (Saudiarabien): 57 %2. Bundesliga (Tyskland): 57 %Premiership (Skottland): 58 %La Liga (Spanien): 58 %Ligue 1 (Frankrike): 59 %J1 League (Japan): 59 %A-League (Australien): 59 %Süper Lig (Turkiet): 60 %2. Liga (Österrike): 60 %Serie A (Italien): 61 %Premier League (Wales): 61 %HNL (Kroatien): 61 %Ekstraklasa (Polen): 61 %Championship (England): 61 %Super Liga (Slovakien): 62 %Challenger Pro League (Belgien): 62 %Major League Soccer (USA): 64 %Eliteserien (Norge): 64 %Bundesliga (Österrike): 64 %3. Liga (Tyskland): 64 %Jupiler Pro League (Belgien): 65 %Challenge League (Schweiz): 65 %FAW Championship (Wales): 66 %Eerste Divisie (Nederländerna): 67 %Bundesliga (Tyskland): 69 %Eredivisie (Nederländerna): 72 %1. Division (Norge): 72 %Super League (Schweiz): 75 %Super League (Schweiz)Super League (Schweiz) 75 %1. Division (Norge)1. Division (Norge) 72 %Eredivisie (Nederländerna)Eredivisie (Nederländerna) 72 %Bundesliga (Tyskland)Bundesliga (Tyskland) 69 %Eerste Divisie (Nederländerna)Eerst… (Nederländerna) 67 %
Över 2,5 mål, andel matcher per liga den här säsongen
Över 2,5 mål, andel matcher per liga den här säsongen
Super League (Schweiz)75 %
1. Division (Norge)72 %
Eredivisie (Nederländerna)72 %
Bundesliga (Tyskland)69 %
Eerste Divisie (Nederländerna)67 %
FAW Championship (Wales)66 %
Challenge League (Schweiz)65 %
Jupiler Pro League (Belgien)65 %
3. Liga (Tyskland)64 %
Bundesliga (Österrike)64 %
Eliteserien (Norge)64 %
Major League Soccer (USA)64 %
Challenger Pro League (Belgien)62 %
Super Liga (Slovakien)62 %
Championship (England)61 %
Ekstraklasa (Polen)61 %
HNL (Kroatien)61 %
Premier League (Wales)61 %
Serie A (Italien)61 %
2. Liga (Österrike)60 %
Süper Lig (Turkiet)60 %
A-League (Australien)59 %
J1 League (Japan)59 %
Ligue 1 (Frankrike)59 %
La Liga (Spanien)58 %
Premiership (Skottland)58 %
2. Bundesliga (Tyskland)57 %
Pro League (Saudiarabien)57 %
Czech Liga (Tjeckien)56 %
Liga II (Rumänien)56 %
NB I (Ungern)56 %
Superliga (Danmark)56 %
Premier League (Ryssland)55 %
Liga MX (Mexiko)54 %
Primeira Liga (Portugal)54 %
1. Division (Danmark)53 %
Allsvenskan (Sverige)53 %
League One (England)53 %
Premier Division (Irland)53 %
Primera División (Chile)53 %
First League (Ryssland)52 %
Super League 1 (Grekland)52 %
1. Lig (Turkiet)51 %
Premier League (Ukraina)51 %
Serie A (Brasilien)51 %
I Liga (Polen)50 %
Segunda División (Spanien)50 %
Serie B (Italien)50 %
First League (Bulgarien)49 %
Segunda Liga (Portugal)49 %
1. SNL (Slovenien)48 %
Liga I (Rumänien)48 %
Ligue 2 (Frankrike)48 %
K League 1 (Sydkorea)47 %
League Two (England)47 %
Premier League (England)47 %
Premier League (Vitryssland)47 %
Primera A (Colombia)47 %
Super Liga (Serbien)47 %
Primera División (Uruguay)44 %
Serie B (Brasilien)43 %
NPFL (Nigeria)41 %
Liga Profesional Argentina (Argentina)39 %
Premier League (Egypten)39 %
Premier Soccer League (Sydafrika)37 %
Championship (Skottland)33 %

Den mittersta hälften av ligorna ligger mellan 49 % och 61 %.

Ligorna med störst andel över 2,5 mål

Utvalda ligor med störst andel matcher med tre mål eller fler, den här säsongen
Liga
Plats 1Super LeagueSchweiz7286 %75 %50 %3,76
Plats 21. DivisionNorge23289 %72 %50 %3,81
Plats 2EredivisieNederländerna9989 %72 %61 %3,82
Plats 4BundesligaTyskland7281 %69 %53 %3,50
Plats 5Eerste DivisieNederländerna13087 %67 %44 %3,57
Plats 6FAW ChampionshipWales18884 %66 %46 %3,44
Plats 7Jupiler Pro LeagueBelgien8982 %65 %37 %3,22
Plats 7Challenge LeagueSchweiz6092 %65 %35 %3,13
Plats 9Major League SoccerUSA49583 %64 %42 %3,26
Plats 9EliteserienNorge20087 %64 %38 %3,26
Plats 93. LigaTyskland12081 %64 %40 %3,27
Plats 9BundesligaÖsterrike6688 %64 %35 %3,18
Plats 13Super LigaSlovakien7886 %62 %38 %3,21
Plats 13Challenger Pro LeagueBelgien6179 %62 %34 %3,15
Plats 15ChampionshipEngland16577 %61 %38 %2,92
Plats 15Premier LeagueWales11981 %61 %40 %3,33
Plats 15EkstraklasaPolen11583 %61 %34 %2,98
Plats 15Serie AItalien10086 %61 %34 %3,18
Plats 15HNLKroatien5980 %61 %41 %3,02
Plats 20Süper LigTurkiet9078 %60 %33 %3,00
Siffrorna uppdaterades 5 nov. 2026

Över 2,5 mål är andelen matcher med tre mål eller fler. Över 1,5 mål räknar två mål eller fler och Över 3,5 mål fyra eller fler, i samma matcher; Mål per match är det genomsnittliga antalet mål i en match. Matcher är hur många matcher andelarna bygger på.

Välj en kolumnrubrik för att sortera tabellen, eller ett namn för att öppna ligans sida.

Lagen med störst andel över 2,5 mål

Lagen i Premier League, La Liga, Serie A, Bundesliga och Ligue 1 vars matcher oftast hade tre mål eller fler den här säsongen. Ett lags andel omfattar båda lagens mål, gjorda och insläppta.

Lag i Europas fem största ligor med störst andel matcher med tre mål eller fler, den här säsongen
Lag
Plats 1BarcelonaLa Liga11100 %91 %73 %5,27
Plats 2FiorentinaSerie A10100 %90 %50 %3,80
Plats 2MonzaSerie A10100 %90 %70 %4,10
Plats 4RennesLigue 1989 %89 %67 %4,33
Plats 4StrasbourgLigue 19100 %89 %44 %4,00
Plats 61899 HoffenheimBundesliga8100 %88 %50 %3,75
Plats 6Bayer LeverkusenBundesliga8100 %88 %63 %4,25
Plats 6Bayern MünchenBundesliga888 %88 %75 %4,38
Plats 6Borussia MönchengladbachBundesliga888 %88 %50 %4,12
Plats 6FC AugsburgBundesliga8100 %88 %63 %4,12
Plats 6SC FreiburgBundesliga888 %88 %50 %3,50
Plats 12Racing SantanderLa Liga1191 %82 %55 %4,00
Plats 12Real MadridLa Liga1182 %82 %46 %3,45
Plats 12Real SociedadLa Liga1182 %82 %46 %3,64
Plats 15AtalantaSerie A1090 %80 %40 %3,60
Plats 15InterSerie A1090 %80 %60 %3,90
Plats 15SassuoloSerie A10100 %80 %50 %4,20
Plats 18AuxerreLigue 1989 %78 %67 %4,00
Plats 18LensLigue 1978 %78 %33 %3,22
Plats 18Paris Saint GermainLigue 1989 %78 %56 %3,44
Siffrorna uppdaterades 5 nov. 2026

Över 2,5 mål är andelen av lagets matcher med tre mål eller fler; Matcher är hur många av lagets matcher andelen bygger på. Tidigt på säsongen kan en enda match fortfarande flytta ett lags andel flera procentenheter.

Över 1,5, 2,5 och 3,5 sida vid sida

Samma matcher mot tre linjer för mål: den genomsnittliga andelen i de utvalda ligorna, från den lägsta linjen till den högsta.

Över 1,5 mål
78 %
66 ligor
Över 2,5 mål
55 %
66 ligor
Över 3,5 mål
32 %
66 ligor

I snitt hade 78 % av matcherna två mål eller fler, 55 % tre mål eller fler och 32 % fyra mål eller fler. Varje linje uppåt kräver ett mål till, så färre matcher klarar den.

Använd det i ProBettingHub

Frågor och svar

Vad betyder över 2,5 mål?
Matchen slutar med tre mål eller fler, oavsett vilket lag som gör dem. 2–1 eller 3–0 är över 2,5, 1–1 eller 2–0 är under 2,5.
Hur många mål är över 2,5?
Tre. Mål räknas i hela tal och 2,5 ligger mellan två och tre, så en match kan aldrig hamna exakt på linjen: två mål eller färre är under 2,5, tre mål eller fler är över 2,5.
Räknas förlängning för över 2,5 mål?
Inte i våra siffror. De utgår från resultatet efter full tid: ordinarie tid plus tilläggstid. Förlängning och straffläggning ingår inte, så en cupmatch som står 1–1 efter full tid och slutar 2–1 efter förlängning räknas här som under 2,5.
Vilken av Europas fem största ligor har flest matcher med över 2,5 mål den här säsongen?
Säsongen hittills är det Bundesliga: 69 % av ligans 72 matcher hade tre mål eller fler. I Premier League, La Liga, Serie A, Bundesliga och Ligue 1 är snittet 59 %, och den lägsta andelen är 47 % (Premier League).
Vad är skillnaden mellan över 1,5 och över 2,5?
Ett mål. Över 1,5 kräver två mål eller fler i matchen, över 2,5 tre eller fler. Varje match som är över 2,5 är också över 1,5, så en ligas andel för över 1,5 är aldrig lägre än dess andel för över 2,5.

Källor

  • ProBettingHubs ligastatistik (de utvalda ligorna i Pro Sökare, säsongen hittills)
  • ProBettingHubs lagstatistik (Europas fem största ligor, säsongen hittills)