Medie cornere pe meci: ligile cu cele mai multe, în acest sezon
6 min de cititCifrele se actualizează în fiecare oră
Cuprins
Idei principale
- Cornerele unui meci sunt cornerele ambelor echipe adunate; cifrele noastre numără tot meciul, la finalul timpului regulamentar, niciodată doar o parte din el.
- Câte cornere are în medie un meci depinde de ligă: ligile recomandate din Pro Căutare diferă mult între ele.
- Datele despre cornere nu există pentru fiecare meci, iar o ligă nu primește cifre de cornere până nu are destule meciuri cu astfel de date: până atunci este lăsată deoparte, niciodată socotită zero. Fiecare cifră este însoțită de numărul ei de meciuri.
Ce se consideră corner
Un corner (lovitură de colț) se acordă atunci când un jucător al echipei care se apără atinge ultimul mingea înainte ca aceasta să treacă de propria linie de poartă, fără gol. Echipa care atacă execută o lovitură din colțul terenului.
Cornerele unui meci sunt cornerele ambelor echipe adunate, indiferent cine le obține. În exemplele de mai jos, fiecare cifră reprezintă cornerele unei echipe.
- 6–5Peste 9.5: 11 cornere în total
- 4–3Sub 9.5: doar 7 cornere în total
- 9–1Peste 9.5: 10 cornere în total, aproape toate ale unei singure echipe
- 5–4Sub 9.5: 9 cornere în total, cu unul mai puțin de zece
Liniile de cornere funcționează ca liniile de goluri: cifra este cu o jumătate de corner sub numărul de cornere necesar. Peste 8.5 cornere înseamnă nouă cornere sau mai multe în meci, peste 9.5 cornere zece sau mai multe.
Cornerele se numără doar pentru tot meciul, la finalul timpului regulamentar: timpul normal plus minutele adăugate. Prelungirile și loviturile de departajare nu intră în cifrele noastre.
Cifrele pe scurt
Cornere pe meci în acest sezon, ambele echipe la un loc, în cele 49 de ligi din filtrul „Doar recomandate” din Pro Căutare cu date despre cornere: media lor și cele două capete ale intervalului.
- Medie
- 9,8
- 49 de ligi
- Maxim
- 11,4
- Premiership (Scoția), cel mult 69 de meciuri cu date despre cornere
- Minim
- 8,7
- 1. Lig (Turcia), cel mult 128 de meciuri cu date despre cornere
Cea mai mare medie este cu 2,7 cornere pe meci peste cea mai mică.
Toate ligile recomandate, pe o singură linie
Fiecare punct este o ligă, așezată după procentul meciurilor ei cu zece cornere sau mai multe (peste 9.5 cornere). Linia marchează media; cele cinci ligi cu cele mai mari procente apar cu numele lor.
| Procentul meciurilor cu zece cornere sau mai multe, pe ligi, în acest sezon | |
|---|---|
| Liga MX (Mexic) | 68 % |
| 2. Bundesliga (Germania) | 67 % |
| League One (Anglia) | 66 % |
| Eliteserien (Norvegia) | 64 % |
| Premiership (Scoția) | 64 % |
| Super League (Elveția) | 64 % |
| Bundesliga (Germania) | 62 % |
| Serie B (Brazilia) | 61 % |
| Superliga (Danemarca) | 60 % |
| Eerste Divisie (Olanda) | 58 % |
| Serie A (Brazilia) | 58 % |
| Allsvenskan (Suedia) | 57 % |
| Bundesliga (Austria) | 56 % |
| Championship (Anglia) | 56 % |
| Eredivisie (Olanda) | 55 % |
| League Two (Anglia) | 55 % |
| Premier Division (Irlanda) | 55 % |
| Major League Soccer (SUA) | 54 % |
| A-League (Australia) | 53 % |
| Jupiler Pro League (Belgia) | 53 % |
| Premier League (Belarus) | 52 % |
| HNL (Croația) | 51 % |
| NB I (Ungaria) | 51 % |
| Primera División (Chile) | 51 % |
| 3. Liga (Germania) | 50 % |
| Ekstraklasa (Polonia) | 50 % |
| La Liga (Spania) | 50 % |
| Süper Lig (Turcia) | 50 % |
| Czech Liga (Republica Cehă) | 49 % |
| First League (Rusia) | 49 % |
| Challenger Pro League (Belgia) | 47 % |
| J1 League (Japonia) | 47 % |
| Premier League (Anglia) | 47 % |
| Serie B (Italia) | 47 % |
| Pro League (Arabia Saudită) | 46 % |
| Premier Soccer League (Africa de Sud) | 45 % |
| Segunda División (Spania) | 45 % |
| Super League 1 (Grecia) | 45 % |
| Ligue 1 (Franța) | 44 % |
| Premier League (Egipt) | 44 % |
| Serie A (Italia) | 44 % |
| Liga I (România) | 42 % |
| Ligue 2 (Franța) | 42 % |
| Liga Profesional Argentina (Argentina) | 41 % |
| Primera A (Columbia) | 41 % |
| Primeira Liga (Portugalia) | 40 % |
| Super Liga (Serbia) | 40 % |
| Premier League (Rusia) | 38 % |
| 1. Lig (Turcia) | 36 % |
Jumătatea din mijloc a ligilor se află între 45 % și 56 %.
Ligile cu cele mai multe cornere pe meci
| Ligă | ||||
|---|---|---|---|---|
| Locul 1 | 69 | 11,4 | 78 % | 64 % |
| Locul 2 | 155 | 11,3 | 79 % | 66 % |
| Locul 3 | 133 | 11,1 | 74 % | 68 % |
| Locul 4 | 90 | 11,0 | 73 % | 67 % |
| Locul 5 | 200 | 10,9 | 73 % | 64 % |
| Locul 6 | 72 | 10,7 | 71 % | 64 % |
| Locul 7 | 72 | 10,6 | 75 % | 62 % |
| Locul 7 | 66 | 10,6 | 70 % | 56 % |
| Locul 9 | 357 | 10,6 | 69 % | 61 % |
| Locul 10 | 331 | 10,5 | 70 % | 58 % |
| Locul 11 | 130 | 10,5 | 75 % | 58 % |
| Locul 12 | 165 | 10,4 | 66 % | 56 % |
| Locul 13 | 216 | 10,4 | 69 % | 57 % |
| Locul 14 | 99 | 10,3 | 74 % | 55 % |
| Locul 15 | 89 | 10,3 | 66 % | 53 % |
| Locul 16 | 78 | 10,2 | 71 % | 60 % |
| Locul 17 | 167 | 10,1 | 69 % | 55 % |
| Locul 18 | 115 | 10,1 | 64 % | 50 % |
| Locul 19 | 493 | 10,0 | 64 % | 54 % |
| Locul 20 | 102 | 10,0 | 63 % | 49 % |
Cornere pe meci este numărul mediu de cornere într-un meci, ambele echipe la un loc. Peste 8,5 cornere este procentul meciurilor cu nouă cornere sau mai multe, iar Peste 9,5 cornere procentul celor cu zece sau mai multe, pe aceleași meciuri. Meciuri cu date despre cornere numără meciurile ligii cu statistici de meci, de unde provin datele despre cornere; cifrele se bazează pe meciurile ei cu date despre cornere, adică pe tot atâtea meciuri sau mai puține.
Alege antetul unei coloane ca să sortezi tabelul sau un nume ca să deschizi pagina ligii.
Echipele cu cele mai multe cornere pe meci
Echipele din Premier League, La Liga, Serie A, Bundesliga și Ligue 1 ale căror meciuri au avut cele mai multe cornere în acest sezon. Cifra unei echipe numără cornerele ambelor echipe din meciurile ei, obținute și acordate adversarilor.
| Echipă | |||
|---|---|---|---|
| Locul 1 | 10 | 13,0 | 90 % |
| Locul 2 | 8 | 12,8 | 88 % |
| Locul 3 | 11 | 12,6 | 91 % |
| Locul 4 | 8 | 12,0 | 75 % |
| Locul 5 | 10 | 11,9 | 80 % |
| Locul 6 | 9 | 11,8 | 78 % |
| Locul 7 | 8 | 11,8 | 100 % |
| Locul 8 | 11 | 11,7 | 73 % |
| Locul 9 | 9 | 11,7 | 78 % |
| Locul 9 | 9 | 11,7 | 78 % |
| Locul 11 | 8 | 11,6 | 75 % |
| Locul 12 | 9 | 11,6 | 78 % |
| Locul 13 | 8 | 11,5 | 88 % |
| Locul 14 | 9 | 11,4 | 67 % |
| Locul 15 | 8 | 11,4 | 88 % |
| Locul 16 | 11 | 11,4 | 91 % |
| Locul 17 | 10 | 11,3 | 90 % |
| Locul 18 | 11 | 11,0 | 73 % |
| Locul 18 | 8 | 11,0 | 88 % |
| Locul 20 | 10 | 10,9 | 90 % |
Cornere pe meci este numărul mediu de cornere din meciurile echipei; Meciuri cu date despre cornere arată câte dintre meciurile ei au date despre cornere, adică meciurile pe care se bazează media. La începutul sezonului, un singur meci poate încă muta vizibil media unei echipe.
Folosește-le în ProBettingHub
- Clasamentul ligilorVezi clasamentul ligilor după cornere în Statistici pariuri.
- Uită-te la echipeÎn meciurile căror echipe sunt cele mai multe cornere, echipă cu echipă.
- Găsește meciuriPROÎn Pro Căutare, setează un interval pentru cornere și vezi care dintre meciurile de astăzi și cele următoare se încadrează în el.
Întrebări și răspunsuri
- Câte cornere are în medie un meci de fotbal?
- În acest sezon, până acum, în Premier League, La Liga, Serie A, Bundesliga și Ligue 1, un meci are în medie 9,7 cornere, ambele echipe la un loc. Alte ligi au medii mai mari sau mai mici, așa că această cifră descrie cele cinci mari ligi, nu este o regulă.
- Care dintre cele cinci mari ligi europene are cele mai multe cornere pe meci în acest sezon?
- În acest sezon, până acum, Bundesliga: 10,6 cornere pe meci. Cifra se bazează pe cel mult 72 de meciuri cu date despre cornere. Cea mai mică medie dintre cele cinci o are Ligue 1: 9,0.
- Contează cornerele din prelungiri?
- Nu în cifrele noastre. Ele numără meciul la finalul timpului regulamentar: timpul normal plus minutele adăugate. Cornerele din prelungiri și din timpul loviturilor de departajare nu intră.
- Există cifre de cornere pentru o parte a meciului?
- Nu. Cornerele se numără doar pentru tot meciul, așa că nu există cifre separate pentru o parte a lui. Cifrele unei echipe numără cornerele ambelor tabere din meciurile acelei echipe.
Surse
- Statistici de ligă ProBettingHub (ligile recomandate din Pro Căutare, sezonul până acum)
- Statistici de echipă ProBettingHub (cele cinci mari ligi europene, sezonul până acum)