Over 2.5 τι σημαίνει: οι λίγκες με τα περισσότερα over 2.5 φέτος

6 λεπ. ανάγνωσηςΟι αριθμοί ανανεώνονται κάθε ώρα

Βασικά συμπεράσματα

  1. Over 2.5 σημαίνει τρία ή περισσότερα γκολ στον αγώνα, όποια ομάδα κι αν τα πετύχει· τα νούμερά μας βασίζονται στο αποτέλεσμα της κανονικής διάρκειας.
  2. Το πόσο συχνά ένας αγώνας φτάνει τα τρία γκολ εξαρτάται πολύ από τη λίγκα: οι επιλεγμένες λίγκες της Pro Αναζήτησης διαφέρουν πολύ μεταξύ τους.
  3. Διαβάστε κάθε ποσοστό μαζί με τον αριθμό των αγώνων του: όσο λιγότεροι οι αγώνες, τόσο περισσότερο μπορεί ακόμη να αλλάξει το ποσοστό.

Τι σημαίνει over 2.5

Το over 2.5 σημαίνει ότι ο αγώνας τελειώνει με τρία ή περισσότερα γκολ, όποια ομάδα κι αν τα πετύχει. Τα γκολ είναι ακέραιοι αριθμοί, οπότε ένας αγώνας βρίσκεται πάντα από τη μία ή από την άλλη πλευρά της γραμμής: με δύο γκολ ή λιγότερα είναι under 2.5.

  • 2–1Over: τρία γκολ
  • 1–1Under: μόνο δύο γκολ
  • 3–0Over: και τα τρία από μία ομάδα
  • 2–0Under: καθαρή νίκη, αλλά μόνο δύο γκολ

Κάθε γραμμή γκολ λειτουργεί με τον ίδιο τρόπο: ο αριθμός είναι μισό γκολ κάτω από τα γκολ που χρειάζεται.

  • Over 1.5: δύο ή περισσότερα γκολ
  • Over 2.5: τρία ή περισσότερα γκολ
  • Over 3.5: τέσσερα ή περισσότερα γκολ

Τα νούμερά μας βασίζονται στο αποτέλεσμα της κανονικής διάρκειας, μαζί με τις καθυστερήσεις. Η παράταση και η διαδικασία των πέναλτι δεν περιλαμβάνονται.

Τα νούμερα με μια ματιά

Το ποσοστό των αγώνων με τρία ή περισσότερα γκολ φέτος, στις 66 λίγκες του φίλτρου «Μόνο επιλεγμένα» της Pro Αναζήτησης με ποσοστό over 2.5: ο μέσος όρος τους και τα δύο άκρα του εύρους.

Μέσος όρος
55%
66 πρωταθλήματα
Μέγιστο
75%
Super League (Ελβετία), 72 αγώνες
Ελάχιστο
33%
Championship (Σκωτία), 64 αγώνες
Μέσος όρος 55%Championship (Σκωτία): 33%Super League (Ελβετία): 75%33%75%ΕλάχιστοChampionship (Σκωτία)Championship (Σκωτία)ΜέγιστοSuper League (Ελβετία)Super League (Ελβετία)
ΕλάχιστοChampionship (Σκωτία)33%
ΜέγιστοSuper League (Ελβετία)75%
Μέσος όρος55%

42 ποσοστιαίες μονάδες χωρίζουν το υψηλότερο ποσοστό από το χαμηλότερο.

Όλες οι επιλεγμένες λίγκες σε μία γραμμή

Κάθε κουκκίδα είναι μία λίγκα, τοποθετημένη με βάση το ποσοστό των αγώνων της με τρία ή περισσότερα γκολ. Η γραμμή δείχνει τον μέσο όρο· οι πέντε με τα υψηλότερα ποσοστά εμφανίζονται με το όνομά τους.

Over 2.5: ποσοστό αγώνων ανά λίγκα φέτος
0%25%100%Μέσος όρος 55%Championship (Σκωτία): 33%Premier Soccer League (Νότια Αφρική): 37%Premier League (Αίγυπτος): 39%Liga Profesional Argentina (Αργεντινή): 39%NPFL (Νιγηρία): 41%Serie B (Βραζιλία): 43%Primera División (Ουρουγουάη): 44%Super Liga (Σερβία): 47%Primera A (Κολομβία): 47%Premier League (Λευκορωσία): 47%Premier League (Αγγλία): 47%League Two (Αγγλία): 47%K League 1 (Νότια Κορέα): 47%Ligue 2 (Γαλλία): 48%Liga I (Ρουμανία): 48%1. SNL (Σλοβενία): 48%Segunda Liga (Πορτογαλία): 49%First League (Βουλγαρία): 49%Serie B (Ιταλία): 50%Segunda División (Ισπανία): 50%I Liga (Πολωνία): 50%Serie A (Βραζιλία): 51%Premier League (Ουκρανία): 51%1. Lig (Τουρκία): 51%Super League 1 (Ελλάδα): 52%First League (Ρωσία): 52%Primera División (Χιλή): 53%Premier Division (Ιρλανδία): 53%League One (Αγγλία): 53%Allsvenskan (Σουηδία): 53%1. Division (Δανία): 53%Primeira Liga (Πορτογαλία): 54%Liga MX (Μεξικό): 54%Premier League (Ρωσία): 55%Superliga (Δανία): 56%NB I (Ουγγαρία): 56%Liga II (Ρουμανία): 56%Czech Liga (Τσεχία): 56%Pro League (Σαουδική Αραβία): 57%2. Bundesliga (Γερμανία): 57%Premiership (Σκωτία): 58%La Liga (Ισπανία): 58%Ligue 1 (Γαλλία): 59%J1 League (Ιαπωνία): 59%A-League (Αυστραλία): 59%Süper Lig (Τουρκία): 60%2. Liga (Αυστρία): 60%Serie A (Ιταλία): 61%Premier League (Ουαλία): 61%HNL (Κροατία): 61%Ekstraklasa (Πολωνία): 61%Championship (Αγγλία): 61%Super Liga (Σλοβακία): 62%Challenger Pro League (Βέλγιο): 62%Major League Soccer (ΗΠΑ): 64%Eliteserien (Νορβηγία): 64%Bundesliga (Αυστρία): 64%3. Liga (Γερμανία): 64%Jupiler Pro League (Βέλγιο): 65%Challenge League (Ελβετία): 65%FAW Championship (Ουαλία): 66%Eerste Divisie (Ολλανδία): 67%Bundesliga (Γερμανία): 69%Eredivisie (Ολλανδία): 72%1. Division (Νορβηγία): 72%Super League (Ελβετία): 75%Super League (Ελβετία)Super League (Ελβετία) 75%1. Division (Νορβηγία)1. Division (Νορβηγία) 72%Eredivisie (Ολλανδία)Eredivisie (Ολλανδία) 72%Bundesliga (Γερμανία)Bundesliga (Γερμανία) 69%Eerste Divisie (Ολλανδία)Eerste Divisie (Ολλανδία) 67%
Over 2.5: ποσοστό αγώνων ανά λίγκα φέτος
Over 2.5: ποσοστό αγώνων ανά λίγκα φέτος
Super League (Ελβετία)75%
1. Division (Νορβηγία)72%
Eredivisie (Ολλανδία)72%
Bundesliga (Γερμανία)69%
Eerste Divisie (Ολλανδία)67%
FAW Championship (Ουαλία)66%
Challenge League (Ελβετία)65%
Jupiler Pro League (Βέλγιο)65%
3. Liga (Γερμανία)64%
Bundesliga (Αυστρία)64%
Eliteserien (Νορβηγία)64%
Major League Soccer (ΗΠΑ)64%
Challenger Pro League (Βέλγιο)62%
Super Liga (Σλοβακία)62%
Championship (Αγγλία)61%
Ekstraklasa (Πολωνία)61%
HNL (Κροατία)61%
Premier League (Ουαλία)61%
Serie A (Ιταλία)61%
2. Liga (Αυστρία)60%
Süper Lig (Τουρκία)60%
A-League (Αυστραλία)59%
J1 League (Ιαπωνία)59%
Ligue 1 (Γαλλία)59%
La Liga (Ισπανία)58%
Premiership (Σκωτία)58%
2. Bundesliga (Γερμανία)57%
Pro League (Σαουδική Αραβία)57%
Czech Liga (Τσεχία)56%
Liga II (Ρουμανία)56%
NB I (Ουγγαρία)56%
Superliga (Δανία)56%
Premier League (Ρωσία)55%
Liga MX (Μεξικό)54%
Primeira Liga (Πορτογαλία)54%
1. Division (Δανία)53%
Allsvenskan (Σουηδία)53%
League One (Αγγλία)53%
Premier Division (Ιρλανδία)53%
Primera División (Χιλή)53%
First League (Ρωσία)52%
Super League 1 (Ελλάδα)52%
1. Lig (Τουρκία)51%
Premier League (Ουκρανία)51%
Serie A (Βραζιλία)51%
I Liga (Πολωνία)50%
Segunda División (Ισπανία)50%
Serie B (Ιταλία)50%
First League (Βουλγαρία)49%
Segunda Liga (Πορτογαλία)49%
1. SNL (Σλοβενία)48%
Liga I (Ρουμανία)48%
Ligue 2 (Γαλλία)48%
K League 1 (Νότια Κορέα)47%
League Two (Αγγλία)47%
Premier League (Αγγλία)47%
Premier League (Λευκορωσία)47%
Primera A (Κολομβία)47%
Super Liga (Σερβία)47%
Primera División (Ουρουγουάη)44%
Serie B (Βραζιλία)43%
NPFL (Νιγηρία)41%
Liga Profesional Argentina (Αργεντινή)39%
Premier League (Αίγυπτος)39%
Premier Soccer League (Νότια Αφρική)37%
Championship (Σκωτία)33%

Οι μισές λίγκες, εκείνες στη μέση της κατάταξης, βρίσκονται ανάμεσα στο 49% και στο 61%.

Οι λίγκες με τα περισσότερα over 2.5

Οι επιλεγμένες λίγκες με το υψηλότερο ποσοστό αγώνων με τρία ή περισσότερα γκολ, φέτος
Λίγκα
Θέση 1Super LeagueΕλβετία7286%75%50%3,76
Θέση 21. DivisionΝορβηγία23289%72%50%3,81
Θέση 2EredivisieΟλλανδία9989%72%61%3,82
Θέση 4BundesligaΓερμανία7281%69%53%3,50
Θέση 5Eerste DivisieΟλλανδία13087%67%44%3,57
Θέση 6FAW ChampionshipΟυαλία18884%66%46%3,44
Θέση 7Jupiler Pro LeagueΒέλγιο8982%65%37%3,22
Θέση 7Challenge LeagueΕλβετία6092%65%35%3,13
Θέση 9Major League SoccerΗΠΑ49583%64%42%3,26
Θέση 9EliteserienΝορβηγία20087%64%38%3,26
Θέση 93. LigaΓερμανία12081%64%40%3,27
Θέση 9BundesligaΑυστρία6688%64%35%3,18
Θέση 13Super LigaΣλοβακία7886%62%38%3,21
Θέση 13Challenger Pro LeagueΒέλγιο6179%62%34%3,15
Θέση 15ChampionshipΑγγλία16577%61%38%2,92
Θέση 15Premier LeagueΟυαλία11981%61%40%3,33
Θέση 15EkstraklasaΠολωνία11583%61%34%2,98
Θέση 15Serie AΙταλία10086%61%34%3,18
Θέση 15HNLΚροατία5980%61%41%3,02
Θέση 20Süper LigΤουρκία9078%60%33%3,00
Τα δεδομένα ενημερώθηκαν στις 4 Νοε 2026

Η στήλη Πάνω από 2,5 γκολ δείχνει το ποσοστό των αγώνων με τρία ή περισσότερα γκολ. Η στήλη Πάνω από 1,5 γκολ μετρά δύο ή περισσότερα και η στήλη Πάνω από 3,5 γκολ τέσσερα ή περισσότερα, στους ίδιους αγώνες· η στήλη Γκολ ανά αγώνα δείχνει τον μέσο αριθμό γκολ σε έναν αγώνα. Η στήλη Αγώνες δείχνει σε πόσους αγώνες βασίζονται τα ποσοστά.

Επιλέξτε την επικεφαλίδα μιας στήλης για να ταξινομήσετε τον πίνακα ή ένα όνομα για να ανοίξετε τη σελίδα της λίγκας.

Οι ομάδες με τα περισσότερα over 2.5

Οι ομάδες της Premier League, της La Liga, της Serie A, της Bundesliga και της Ligue 1 που είχαν φέτος πιο συχνά αγώνες με τρία ή περισσότερα γκολ. Το ποσοστό μιας ομάδας μετρά όλα τα γκολ των αγώνων της, όσα πέτυχε και όσα δέχτηκε.

Οι ομάδες των πέντε μεγάλων ευρωπαϊκών πρωταθλημάτων με το υψηλότερο ποσοστό αγώνων με τρία ή περισσότερα γκολ, φέτος
Ομάδα
Θέση 1BarcelonaLa Liga11100%91%73%5,27
Θέση 2FiorentinaSerie A10100%90%50%3,80
Θέση 2MonzaSerie A10100%90%70%4,10
Θέση 4RennesLigue 1989%89%67%4,33
Θέση 4StrasbourgLigue 19100%89%44%4,00
Θέση 61899 HoffenheimBundesliga8100%88%50%3,75
Θέση 6Bayer LeverkusenBundesliga8100%88%63%4,25
Θέση 6Bayern MünchenBundesliga888%88%75%4,38
Θέση 6Borussia MönchengladbachBundesliga888%88%50%4,12
Θέση 6FC AugsburgBundesliga8100%88%63%4,12
Θέση 6SC FreiburgBundesliga888%88%50%3,50
Θέση 12Racing SantanderLa Liga1191%82%55%4,00
Θέση 12Real MadridLa Liga1182%82%46%3,45
Θέση 12Real SociedadLa Liga1182%82%46%3,64
Θέση 15AtalantaSerie A1090%80%40%3,60
Θέση 15InterSerie A1090%80%60%3,90
Θέση 15SassuoloSerie A10100%80%50%4,20
Θέση 18AuxerreLigue 1989%78%67%4,00
Θέση 18LensLigue 1978%78%33%3,22
Θέση 18Paris Saint GermainLigue 1989%78%56%3,44
Τα δεδομένα ενημερώθηκαν στις 4 Νοε 2026

Η στήλη Πάνω από 2,5 γκολ δείχνει το ποσοστό των αγώνων της ομάδας με τρία ή περισσότερα γκολ· η στήλη Αγώνες δείχνει σε πόσους αγώνες της βασίζεται. Στην αρχή της σεζόν ένας μόνο αγώνας μπορεί ακόμη να μετακινήσει το ποσοστό μιας ομάδας κατά αρκετές μονάδες.

Over 1.5, 2.5 και 3.5 δίπλα δίπλα

Οι ίδιοι αγώνες σε τρεις γραμμές γκολ: το μέσο ποσοστό στις επιλεγμένες λίγκες, από τη χαμηλότερη γραμμή στην υψηλότερη.

Πάνω από 1,5 γκολ
78%
66 πρωταθλήματα
Πάνω από 2,5 γκολ
55%
66 πρωταθλήματα
Πάνω από 3,5 γκολ
32%
66 πρωταθλήματα

Κατά μέσο όρο, το 78% των αγώνων είχε δύο ή περισσότερα γκολ, το 55% τρία ή περισσότερα και το 32% τέσσερα ή περισσότερα. Κάθε γραμμή πιο πάνω ζητά ένα γκολ ακόμη, οπότε λιγότεροι αγώνες την ξεπερνούν.

Χρησιμοποιήστε το στο ProBettingHub

Ερωτήσεις και απαντήσεις

Τι σημαίνει over 2.5;
Σημαίνει ότι ο αγώνας τελειώνει με τρία ή περισσότερα γκολ, όποια ομάδα κι αν τα πετύχει. Ένα 2–1 ή ένα 3–0 είναι over 2.5· ένα 1–1 ή ένα 2–0 είναι under 2.5.
Πόσα γκολ χρειάζεται το over 2.5;
Τρία. Τα γκολ είναι ακέραιοι αριθμοί και το 2.5 βρίσκεται ανάμεσα στο δύο και στο τρία, οπότε ένας αγώνας δεν μπορεί ποτέ να τελειώσει πάνω στη γραμμή: με δύο γκολ ή λιγότερα είναι under 2.5, με τρία ή περισσότερα είναι over 2.5.
Μετράει η παράταση στο over 2.5;
Όχι στα δικά μας νούμερα. Βασίζονται στο αποτέλεσμα της κανονικής διάρκειας, μαζί με τις καθυστερήσεις. Η παράταση και η διαδικασία των πέναλτι δεν περιλαμβάνονται, οπότε ένας αγώνας κυπέλλου που είναι 1–1 στο τέλος της κανονικής διάρκειας και 2–1 μετά την παράταση μετράει εδώ ως under 2.5.
Ποιο από τα πέντε μεγάλα ευρωπαϊκά πρωταθλήματα έχει τα περισσότερα over 2.5 φέτος;
Από την αρχή της σεζόν, η Bundesliga: το 69% των 72 αγώνων της είχε τρία ή περισσότερα γκολ. Στην Premier League, τη La Liga, τη Serie A, την Bundesliga και τη Ligue 1 ο μέσος όρος είναι 59% και το χαμηλότερο ποσοστό 47% (Premier League).
Ποια είναι η διαφορά ανάμεσα στο over 1.5 και στο over 2.5;
Ένα γκολ. Το over 1.5 θέλει δύο ή περισσότερα γκολ στον αγώνα, το over 2.5 τρία ή περισσότερα. Κάθε αγώνας που είναι over 2.5 είναι και over 1.5, οπότε το ποσοστό over 1.5 μιας λίγκας δεν είναι ποτέ χαμηλότερο από το ποσοστό over 2.5.

Πηγές

  • Στατιστικά λιγκών του ProBettingHub (επιλεγμένες λίγκες της Pro Αναζήτησης, τρέχουσα σεζόν)
  • Στατιστικά ομάδων του ProBettingHub (τα πέντε μεγάλα ευρωπαϊκά πρωταθλήματα, τρέχουσα σεζόν)