Κόρνερ ανά αγώνα: μέσος όρος και οι λίγκες με τα περισσότερα φέτος
6 λεπ. ανάγνωσηςΟι αριθμοί ανανεώνονται κάθε ώρα
Περιεχόμενα
Βασικά συμπεράσματα
- Τα κόρνερ ενός αγώνα είναι τα κόρνερ και των δύο ομάδων μαζί· τα νούμερά μας μετρούν ολόκληρο τον αγώνα στο τέλος της κανονικής διάρκειας, ποτέ ένα μέρος του.
- Το πόσα κόρνερ έχει κατά μέσο όρο ένας αγώνας εξαρτάται από τη λίγκα: οι επιλεγμένες λίγκες της Pro Αναζήτησης διαφέρουν μεταξύ τους.
- Δεν υπάρχουν στοιχεία κόρνερ για κάθε αγώνα, και μια λίγκα δεν δείχνει νούμερα κόρνερ μέχρι να τα έχουν αρκετοί αγώνες της: ως τότε μένει εκτός και δεν μετράει ποτέ ως μηδέν. Κάθε νούμερο συνοδεύεται από τον αριθμό των αγώνων του.
Πότε δίνεται κόρνερ
Το κόρνερ δίνεται όταν η μπάλα περάσει τη γραμμή τέρματος της αμυνόμενης ομάδας χωρίς να μπει γκολ, και την έχει αγγίξει τελευταίος παίκτης αυτής της ομάδας. Η επιτιθέμενη ομάδα το εκτελεί τότε από τη γωνία του γηπέδου.
Τα κόρνερ ενός αγώνα είναι τα κόρνερ και των δύο ομάδων μαζί, όποια ομάδα κι αν τα κερδίσει. Στα παραδείγματα παρακάτω, κάθε αριθμός είναι τα κόρνερ μίας ομάδας.
- 6–5Over 9.5: 11 κόρνερ συνολικά
- 4–3Under 9.5: μόνο 7 κόρνερ συνολικά
- 9–1Over 9.5: 10 κόρνερ συνολικά, σχεδόν όλα από μία ομάδα
- 5–4Under 9.5: 9 κόρνερ συνολικά, ένα λιγότερο από τα δέκα
Οι γραμμές των κόρνερ λειτουργούν όπως οι γραμμές των γκολ: ο αριθμός είναι μισό κόρνερ κάτω από τα κόρνερ που χρειάζονται. Over 8.5 κόρνερ σημαίνει εννέα ή περισσότερα κόρνερ στον αγώνα, over 9.5 κόρνερ δέκα ή περισσότερα.
Τα κόρνερ μετριούνται μόνο για ολόκληρο τον αγώνα, στο τέλος της κανονικής διάρκειας, μαζί με τις καθυστερήσεις. Η παράταση και η διαδικασία των πέναλτι δεν περιλαμβάνονται στα νούμερά μας.
Τα νούμερα με μια ματιά
Τα κόρνερ ανά αγώνα φέτος, και οι δύο ομάδες μαζί, στις 49 λίγκες του φίλτρου «Μόνο επιλεγμένα» της Pro Αναζήτησης με στοιχεία κόρνερ: ο μέσος όρος τους και τα δύο άκρα του εύρους.
- Μέσος όρος
- 9,8
- 49 πρωταθλήματα
- Μέγιστο
- 11,4
- Premiership (Σκωτία), το πολύ 69 αγώνες με στοιχεία κόρνερ
- Ελάχιστο
- 8,7
- 1. Lig (Τουρκία), το πολύ 128 αγώνες με στοιχεία κόρνερ
Ο υψηλότερος μέσος όρος είναι 2,7 κόρνερ ανά αγώνα πάνω από τον χαμηλότερο.
Όλες οι επιλεγμένες λίγκες σε μία γραμμή
Κάθε κουκκίδα είναι μία λίγκα, τοποθετημένη με βάση το ποσοστό των αγώνων της με δέκα ή περισσότερα κόρνερ (over 9.5 κόρνερ). Η γραμμή δείχνει τον μέσο όρο· οι πέντε με τα υψηλότερα ποσοστά εμφανίζονται με το όνομά τους.
| Αγώνες με δέκα ή περισσότερα κόρνερ: ποσοστό ανά λίγκα φέτος | |
|---|---|
| Liga MX (Μεξικό) | 68% |
| 2. Bundesliga (Γερμανία) | 67% |
| League One (Αγγλία) | 66% |
| Eliteserien (Νορβηγία) | 64% |
| Premiership (Σκωτία) | 64% |
| Super League (Ελβετία) | 64% |
| Bundesliga (Γερμανία) | 62% |
| Serie B (Βραζιλία) | 61% |
| Superliga (Δανία) | 60% |
| Eerste Divisie (Ολλανδία) | 58% |
| Serie A (Βραζιλία) | 58% |
| Allsvenskan (Σουηδία) | 57% |
| Bundesliga (Αυστρία) | 56% |
| Championship (Αγγλία) | 56% |
| Eredivisie (Ολλανδία) | 55% |
| League Two (Αγγλία) | 55% |
| Premier Division (Ιρλανδία) | 55% |
| Major League Soccer (ΗΠΑ) | 54% |
| A-League (Αυστραλία) | 53% |
| Jupiler Pro League (Βέλγιο) | 53% |
| Premier League (Λευκορωσία) | 52% |
| HNL (Κροατία) | 51% |
| NB I (Ουγγαρία) | 51% |
| Primera División (Χιλή) | 51% |
| 3. Liga (Γερμανία) | 50% |
| Ekstraklasa (Πολωνία) | 50% |
| La Liga (Ισπανία) | 50% |
| Süper Lig (Τουρκία) | 50% |
| Czech Liga (Τσεχία) | 49% |
| First League (Ρωσία) | 49% |
| Challenger Pro League (Βέλγιο) | 47% |
| J1 League (Ιαπωνία) | 47% |
| Premier League (Αγγλία) | 47% |
| Serie B (Ιταλία) | 47% |
| Pro League (Σαουδική Αραβία) | 46% |
| Premier Soccer League (Νότια Αφρική) | 45% |
| Segunda División (Ισπανία) | 45% |
| Super League 1 (Ελλάδα) | 45% |
| Ligue 1 (Γαλλία) | 44% |
| Premier League (Αίγυπτος) | 44% |
| Serie A (Ιταλία) | 44% |
| Liga I (Ρουμανία) | 42% |
| Ligue 2 (Γαλλία) | 42% |
| Liga Profesional Argentina (Αργεντινή) | 41% |
| Primera A (Κολομβία) | 41% |
| Primeira Liga (Πορτογαλία) | 40% |
| Super Liga (Σερβία) | 40% |
| Premier League (Ρωσία) | 38% |
| 1. Lig (Τουρκία) | 36% |
Οι μισές λίγκες, εκείνες στη μέση της κατάταξης, βρίσκονται ανάμεσα στο 45% και στο 56%.
Οι λίγκες με τα περισσότερα κόρνερ ανά αγώνα
| Λίγκα | ||||
|---|---|---|---|---|
| Θέση 1 | 69 | 11,4 | 78% | 64% |
| Θέση 2 | 155 | 11,3 | 79% | 66% |
| Θέση 3 | 133 | 11,1 | 74% | 68% |
| Θέση 4 | 90 | 11,0 | 73% | 67% |
| Θέση 5 | 200 | 10,9 | 73% | 64% |
| Θέση 6 | 72 | 10,7 | 71% | 64% |
| Θέση 7 | 72 | 10,6 | 75% | 62% |
| Θέση 7 | 66 | 10,6 | 70% | 56% |
| Θέση 9 | 357 | 10,6 | 69% | 61% |
| Θέση 10 | 331 | 10,5 | 70% | 58% |
| Θέση 11 | 130 | 10,5 | 75% | 58% |
| Θέση 12 | 165 | 10,4 | 66% | 56% |
| Θέση 13 | 216 | 10,4 | 69% | 57% |
| Θέση 14 | 99 | 10,3 | 74% | 55% |
| Θέση 15 | 89 | 10,3 | 66% | 53% |
| Θέση 16 | 78 | 10,2 | 71% | 60% |
| Θέση 17 | 167 | 10,1 | 69% | 55% |
| Θέση 18 | 115 | 10,1 | 64% | 50% |
| Θέση 19 | 493 | 10,0 | 64% | 54% |
| Θέση 20 | 102 | 10,0 | 63% | 49% |
Η στήλη Κόρνερ ανά αγώνα δείχνει τον μέσο αριθμό κόρνερ σε έναν αγώνα, και οι δύο ομάδες μαζί. Η στήλη Πάνω από 8,5 κόρνερ δείχνει το ποσοστό των αγώνων με εννέα ή περισσότερα κόρνερ και η στήλη Πάνω από 9,5 κόρνερ το ποσοστό με δέκα ή περισσότερα, στους ίδιους αγώνες. Η στήλη Αγώνες με δεδομένα κόρνερ μετρά τους αγώνες της λίγκας με στατιστικά αγώνα, από τα οποία προέρχονται τα στοιχεία κόρνερ· τα νούμερα βασίζονται στους αγώνες της με στοιχεία κόρνερ, σε τόσους αγώνες ή λιγότερους.
Επιλέξτε την επικεφαλίδα μιας στήλης για να ταξινομήσετε τον πίνακα ή ένα όνομα για να ανοίξετε τη σελίδα της λίγκας.
Οι ομάδες με τα περισσότερα κόρνερ ανά αγώνα
Οι ομάδες της Premier League, της La Liga, της Serie A, της Bundesliga και της Ligue 1 που είχαν φέτος τα περισσότερα κόρνερ στους αγώνες τους. Το νούμερο μιας ομάδας μετρά τα κόρνερ και των δύο ομάδων στους αγώνες της, όσα κέρδισε και όσα παραχώρησε.
| Ομάδα | |||
|---|---|---|---|
| Θέση 1 | 10 | 13,0 | 90% |
| Θέση 2 | 8 | 12,8 | 88% |
| Θέση 3 | 11 | 12,6 | 91% |
| Θέση 4 | 8 | 12,0 | 75% |
| Θέση 5 | 10 | 11,9 | 80% |
| Θέση 6 | 9 | 11,8 | 78% |
| Θέση 7 | 8 | 11,8 | 100% |
| Θέση 8 | 11 | 11,7 | 73% |
| Θέση 9 | 9 | 11,7 | 78% |
| Θέση 9 | 9 | 11,7 | 78% |
| Θέση 11 | 8 | 11,6 | 75% |
| Θέση 12 | 9 | 11,6 | 78% |
| Θέση 13 | 8 | 11,5 | 88% |
| Θέση 14 | 9 | 11,4 | 67% |
| Θέση 15 | 8 | 11,4 | 88% |
| Θέση 16 | 11 | 11,4 | 91% |
| Θέση 17 | 10 | 11,3 | 90% |
| Θέση 18 | 11 | 11,0 | 73% |
| Θέση 18 | 8 | 11,0 | 88% |
| Θέση 20 | 10 | 10,9 | 90% |
Η στήλη Κόρνερ ανά αγώνα δείχνει τον μέσο αριθμό κόρνερ στους αγώνες της ομάδας· η στήλη Αγώνες με δεδομένα κόρνερ δείχνει πόσοι από τους αγώνες της έχουν στοιχεία κόρνερ, δηλαδή τους αγώνες στους οποίους βασίζεται ο μέσος όρος. Στην αρχή της σεζόν ένας μόνο αγώνας μπορεί ακόμη να μετακινήσει αισθητά τον μέσο όρο μιας ομάδας.
Χρησιμοποιήστε το στο ProBettingHub
- Κατάταξη λιγκώνΔείτε στα Στατιστικά στοιχημάτων την κατάταξη των λιγκών στα κόρνερ.
- Δείτε τις ομάδεςΠοιων ομάδων οι αγώνες έχουν τα περισσότερα κόρνερ, ομάδα προς ομάδα.
- Βρείτε αγώνεςPROΣτην Pro Αναζήτηση, ορίστε ένα εύρος για τα κόρνερ και δείτε τους σημερινούς και τους επερχόμενους αγώνες που ταιριάζουν.
Ερωτήσεις και απαντήσεις
- Πόσα κόρνερ έχει κατά μέσο όρο ένας αγώνας ποδοσφαίρου;
- Από την αρχή της σεζόν, στην Premier League, τη La Liga, τη Serie A, την Bundesliga και τη Ligue 1 ένας αγώνας έχει κατά μέσο όρο 9,7 κόρνερ, και οι δύο ομάδες μαζί. Άλλες λίγκες βρίσκονται πιο ψηλά ή πιο χαμηλά, οπότε αυτό το νούμερο δείχνει την εικόνα των πέντε μεγάλων πρωταθλημάτων και δεν είναι κανόνας.
- Ποιο από τα πέντε μεγάλα ευρωπαϊκά πρωταθλήματα έχει τα περισσότερα κόρνερ ανά αγώνα φέτος;
- Από την αρχή της σεζόν, η Bundesliga: 10,6 κόρνερ ανά αγώνα. Το νούμερο βασίζεται το πολύ σε 72 αγώνες με στοιχεία κόρνερ. Το χαμηλότερο από τα πέντε είναι η Ligue 1 με 9,0.
- Μετράνε τα κόρνερ της παράτασης;
- Όχι στα δικά μας νούμερα. Μετρούν τον αγώνα στο τέλος της κανονικής διάρκειας, μαζί με τις καθυστερήσεις. Τα κόρνερ στην παράταση και κατά τη διαδικασία των πέναλτι δεν περιλαμβάνονται.
- Υπάρχουν νούμερα κόρνερ για ένα μέρος του αγώνα;
- Όχι. Τα κόρνερ μετριούνται μόνο για ολόκληρο τον αγώνα, οπότε δεν υπάρχουν ξεχωριστά νούμερα για ένα μέρος του. Τα νούμερα μιας ομάδας μετρούν τα κόρνερ και των δύο πλευρών στους αγώνες της.
Πηγές
- Στατιστικά λιγκών του ProBettingHub (επιλεγμένες λίγκες της Pro Αναζήτησης, τρέχουσα σεζόν)
- Στατιστικά ομάδων του ProBettingHub (τα πέντε μεγάλα ευρωπαϊκά πρωταθλήματα, τρέχουσα σεζόν)